Dr farmakobiologii
Z wykształcenia chemik farmakobiolog. Z pochodzenia Meksykanka, urodzona w rodzinie z tradycjami curanderos, czyli tradycyjnych uzdrowicieli. mieszkająca w Polsce.
Z doświadczenia wykładowca uniwersytecki w dziedzinie farmakologii i biologii molekularnej w Cinvestav – Centro de Investigacion y Estudios Avanzados del Instituto Politecnico Nacional w Mexico City. Prowadziła badania dotyczące plastyczności mózgu w zakresie epilepsji na Universidad Nacional de México w Instytucie Neurobiologii w Queretaro. Realizowała projekty naukowe m.in. w Departamento de Fisiologia, Biofisica i Neurociencias oraz Departamento de Farmacologia, gdzie uzyskała tytuł naukowy doktora nauk farmakologii. Autorka artykułów naukowych publikowanych m.in. w periodykach z najbardziej prestiżowych list: „Molecular Endocrinology” (Oxford Academic), „Molecular and Cell Biology”, „Molecular Biology of the Cell”.
Jej zainteresowania zawodowe dotyczą funkcjonowania mózgu w obszarach medycyny tradycyjnej, praktykowanej od wieków w różnych kulturach, m.in. meksykańskiej, hinduskiej i chińskiej, oraz ich praktycznego zastosowania w życiu osobistym oraz zawodowym człowieka z kultur Zachodu. Z tego zakresu pisze książki i prowadzi autorskie warsztaty w Polsce i za granicą.
Prywatnie żona dr. Mateusza Grzesiaka, mama Adriany, pasjonatka podroży, medytacji, jogi i rozwoju holistycznego.
Temat prelekcji: “Jak w praktyce wdrożyć ideę medycyny zintegrowanej – na przykładzie Meksyku. Rola medytacji dla zdrowia”.
Jak nauka potwierdza wartości spisane przez Ilianę Ramirez w jej książce „Częstotliwość serca”?
W 1991 roku został utworzony w Kalifornii instytut badawczy o nazwie Instytut Matematyki Serca, zajmujący się badaniem siły ludzkich uczuć, ich wpływu na ciało fizyczne, a także roli jaką emocje wywierają na otaczający nas świat. W latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono szereg niezwykle ciekawych eksperymentów w tym kierunku, które dowodzą, że korelacja ta istnieje.
Jednym z głównych obszarów badań uczyniono ludzkie serce. Organ fizyczny odpowiedzialny w przeważającej mierze za nasze uczucia i emocje. Eksperymenty z 1993 roku i lat kolejnych, w zespole badawczym znaleźli się naukowcy tacy jak Glen Rein i Rollin Mc Craty, wskazały istnienie tzw. spójnej emocji i jej powiązania z naszym DNA. Wniosek był następujący: emocja może zmienić nasze DNA. Emocja jest powiązana z naszym umysłem. Wpływa na stan naszego ciała. Serce ma pole elektomagnetyczne. Wywołanie odpowiednich emocji zmienia naszą konstytucję fizyczną.
Warto zatem zastanowić się nad tym, jak myślimy. Myśl tworzy emocję. Emocja oddziałuje na ciało, a także na otoczenie w którym się znajdujemy. Wszystko jest ze sobą powiązane. Idąc dalej, emocja wpływa nie tylko na nasze ciało, ale na całą materię, z której zbudowany jest nasz świat.
W tym kontekście bez trudu możemy osadzić książkę zatytułowaną „Częstotliwość serca” napisaną przez dr Ilanę Ramirez i docenić jej wartość. Za sprawą rozwoju technologii jesteśmy coraz bliżej własnego świata wewnętrznego i to, co jeszcze dziś może wydawać się niemożliwe, bo niewidzialne, jutro stanie się namacalną oczywistością. Niemniej watro już dziś mieć tego świadomość i robić z tego właściwy użytek.
Prelekcja + medytacja „Holistyczne podejście do zdrowia. Możliwość połączenia medycyny akademickiej i naturalnej.”
Wspólna medytacja.