Płuca – organ odpowiedzialny za siłę organizmu. Wzmacniaj płuca!

Koronawirus COVID-19 atakuje nasze płuca, objawia się dusznościami, wysoką temperaturą, zaburza układ oddechowy. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej płuca odgrywają bardzo ważną rolę. Zarówno w Ajurwedzie jak i w tradycyjnej Medycynie Chińskiej płuca są związane z powietrzem, z silą życiową, czyli praną. Brak tchu i wyniszczające choroby oznaczają brak równowagi w elemencie vata (powietrza). Chcąc wesprzeć siebie w walce z koronawirusem, warto poświęcić sobie codziennie czas i wprowadzić regularne ćwiczenia oddechowe. Będzie to miało przełożenie nie tylko na układ oddechowy i jego centrum, płuca, ale także uodporni nas i doda siły życiowej. Oddech będzie równoznaczny z wprowadzaniem, tworzeniem w organizmie środowiska zasadowego. Dominacja zasadowości w organizmie to zdrowie i siła do zwalczania wirusów i patogentów. Także tych pokroju koronawirusa. Może nie jest to lekarstwem, ale na pewno nas wzmocni, zwiększy odporność i przepływ życiodajnej Qi. A więc da nam przewagę! A o to przecież chodzi teraz najbardziej.
W leczeniu chorób układu oddechowego zaleca się wg tradycji Medycyny Wschodu zioła, olejki wspomagające masaże, ale też pranajamę, czyli ćwiczenia oddechowe. Oddech zwiększa naszą aurę, a gdy mamy silną aurę nic się przez nią nie przedostanie. W ćwiczeniach tych wydech powinien być dwukrotnie dłuższy aniżeli wdech. Jedną z metod jest naprzemienne zatykanie jednej dziurki nosa, wdychanie powietrza drugą i wydychanie w sposób odwrotnie proporcjonalny dziurką odblokowaną. Stosujemy oddychanie przez nos. Wdech wykonujemy prawą dziurką, a wydech lewą by poprawiać stan kapha (element wody, z którym łączy się w Ajurwedzie płuca) i odwrotnie obniżyć stan pitta (ogień).
W podejściu ajurwedyjskim do układu oddechowego, płuca są zdominowane przez element wodny. Wszelkie niedomagania w tym obszarze polegają na nadmiernym wysyceniu płuc. Osoby, u których dominuje element wodny, cierpią na różne dolegliwości układu oddechowego. Mają nieżyt nosa, infekcję gardła, astmę, są przeziębione. Problemy oddechowe powinno się leczyć wspomagając agni (ogień) i oczyszczając organizm z nadmiaru wewnętrznej wilgoci. Należy usunąć zalegający śluz. Przy zaburzeniach kapha mamy do czynienia z przewlekłym nieżytem nosa i wodnistą wydzieliną, przeziębieniem i pienistą śliną. Przy zaburzonej pitta wydzielina ma postać żółtego śluzu, może pojawić się gorączka, określone problemy płucne, ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc w wyniku przedostania się do organizmu bakterii.
W podejściu tradycyjnej medycyny chińskiej do układu oddechowego, płuca mają naturę miąższową i obok odpowiedzialności za oddychanie pełnią także istotną rolę w podtrzymywaniu krążenia energii życiowej Qi i oczyszczaniu płynów ustrojowych. Łączy je także ze sferą emocji i aspektami duchowymi. To powiązanie ze smutkiem. Drugie połączenie dotyczy nosa, miejsca, przez które najczęściej przedostaje się do organizmu powietrze. Oddech, który wnika do płuc jest energią życiową organizmu, siłą energetyczną. Tradycyjne ćwiczenia oddechowe służą poprawianiu jej efektywności. Płuca są również łączone z energią obronną Qi (Wei Qi). Jest ona ukierunkowana na powierzchnię ciała, aby przeciwdziałać wnikaniu energii, które mogą zaburzyć równowagę organizmu i osłabić zdrowie. Energia Qi obecna w płucach przesuwa się w dół organizmu, a kaszel postrzegany jest jako „zbuntowana Qi płuc” przesuwająca się w odwrotnym kierunku. Dlatego taki kaszel leczy się ziołami mającymi przywrócić prawidłowy kierunek przepływu energii Qi. Zapalenie płuc jest oznaką słabej energii Qi płuc.
Wśród ziół możemy sięgnąć po tatark. Ma działanie oczyszczające i stosowany jest w medycynie ajurwedyjskiej w leczeniu bólu gardła. Tatarak jest ziołem wykrztuśnym, wysuszającym.
Pamiętajmy, że ćwiczenia oddechowe wzmacniają płuca.